Śledztwa gospodarczeInformatyka śledczaWsparcie w sporach

Rick Helsby  

Partner
Tel. kom.: +44 7876 103 200
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Rick specjalizuje się w następujących głównych obszarach:

 • Śledztwa gospodarcze


Rick specjalizuje się w następujących głównych obszarach:

 • Śledztwa gospodarcze

 

Doświadczenie

 • Rick posiada 30 lat doświadczenia w doradztwie biznesowym, zwłaszcza w śledztwach gospodarczych i podatkowych.
 • Był partnerem w PwC przez 20 lat. W 1992 roku został szefem działu usług dochodzeniowych PwC w Wielkiej Brytanii, złożonego z dziesięciu partnerów i 150 pracowników.
 • W 2000 r. Rick objął stanowisko szefa zespołów PwC odpowiedzialnych za usługi dochodzeniowe w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Do jego zadań należało podejmowanie ważnych decyzji strategicznych i operacyjnych mających wpływ na dochodzenia w sprawie malwersacji, ich wykrywania i zapobiegania w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce oraz czynny udział w realizacji wielu spośród tego rodzaju zleceń.
 • W 2001 r. przeniósł się z Londynu do Warszawy, następnie w 2004 r. do Moskwy, gdzie piastował także funkcję szefa zespołu odpowiedzialnego za usługi dochodzeniowe w Europie Środkowej i Wschodniej oraz krajach WNP. Od 2002 do 2006 r. był globalnym szefem zespołów PwC zajmujących się usługami dochodzeniowymi, prowadząc liczne projekty śledcze oraz dotyczące sporów gospodarczych.
 • Przed PwC, Rick pracował w londyńskim urzędzie kontroli skarbowej, pełniąc funkcję starszego inspektora podatkowego oraz lidera grupy (Urząd ten odpowiadał za dochodzenia dotyczące domniemanych poważnych oszustw podatkowych oraz, w najpoważniejszych przypadkach, za ściganie osób podejrzanych o uchylanie się od płacenia podatku).

Wybrane projekty

 • Dochodzenie w sprawie oszustw podatkowych dystrybutora samochodów w Wielkiej Brytanii, zakończone przyznaniem 60 mln GBP w ramach zaspokojenia roszczenia w wysokości ponad 200 mln GBP. Odnośne rozmowy i negocjacje odbywały się w Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.
 • Dochodzenie w imieniu albańskiego rządu (finansowane przez Bank Światowy) w sprawie upadku bankowych piramid finansowych, które spowodowały straty rzędu 1 mld USD. Rozmowy na wysokim szczeblu m.in. z przedstawicielami albańskiego rządu i Banku Światowego. Sporządzenie kompleksowego raportu.
 • Przygotowanie opinii eksperta oraz zeznawanie w międzynarodowym postępowaniu arbitrażowym w imieniu rosyjskiego koncernu metalurgicznego w odniesieniu do roszczeń zgłoszonych wobec niego przez skandynawską korporację międzynarodową przekraczających 150 mln USD.
 • Wsparcie nadzoru finansowego jednego z krajów Afryki Zachodniej w śledztwie w sprawie domniemanego oszustwa na wiele milionów dolarów z udziałem międzynarodowego operatora telekomunikacyjnego.
 • Na rozkaz Komisji Volckera, kierowanie międzynarodowym zespołem dokonującym przeglądu nieaktywnych kont w wielu bankach szwajcarskich, będących niegdyś w posiadaniu ofiar prześladowań nazistowskich, które skończyło się ugodą w wysokości 1,25 mld USD.
 • Dochodzenie w sprawie domniemanego sprzeniewierzenia 200 mln USD pochodzących od międzynarodowych linii lotniczych. Konieczność prowadzenia dochodzenia w Szwajcarii i Rosji oraz współpracy z prokuratorami z obu krajów.
 • Dochodzenie w sprawie malwersacji w jednostce zależnej amerykańskiej międzynarodowej firmy produkcyjno-dystrybucyjnej w Afryce Wschodniej.
 • Przegląd dochodzeniowy w czeskiej telewizji państwowej. Raport został udostępniony zarządowi, czeskiemu parlamentowi oraz, dzięki opublikowaniu w Internecie, przyciągnął uwagę mediów.
 • Śledztwo dotyczące nieprawidłowych praktyk w zakresie ujmowania przychodów przez jednostkę zależną międzynarodowej firmy zajmującej się sprzętem komputerowym, z siedzibą w USA. W wyniku dochodzenia, trzech członków ścisłego kierownictwa szwedzkiej jednostki zależnej zostało zawieszonych w czynnościach, a następnie zwolnionych.
 • Dochodzenie dotyczące malwersacji w zagranicznym banku w Polsce, przy której podejrzewano wystąpienie strat rzędu 50 mln USD. W wyniku dochodzenia okazało się, że poprzednie kierownictwo wprowadziło system przyjmowania osobistych gratyfikacji za udzielanie klientom kredytów.
 • Śledztwo dotyczące domniemanej korupcji i innych nieprawidłowości w rosyjskiej jednostce zależnej międzynarodowej firmy zajmującej się instalacją systemów z siedzibą w USA.
 • Badanie firmy w południowej Polsce na pilną prośbę niemieckiego akcjonariusza w celu ustalenia, czy polska spółkę zależną wprowadziła w błąd swoją spółkę matkę w przekazywanych raportach finansowych, co miało doprowadzić do niewypłacalności niemieckiej spółki.
 • Dochodzenie dotyczące nadużyć finansowych w dużym polskim konglomeracie. Nowy Zarząd zlecił nam dochodzenie dotyczące działań byłego Zarządu w celu określenia, jakie roszczenia przeciwko byłemu Zarządowi można wnieść, między innymi, w związku z ich zaniedbaniami czy niewłaściwymi działaniami. Dochodzenie objęło ważniejsze transakcje zawarte przez spółkę za kadencji poprzedniego Zarządu oraz prace wykonane przez niezależnych doradców, zaangażowanych do pomocy przy opracowaniu i wdrożeniu strategii firmy w tym okresie.

Języki

angielski – ojczysty

Skontaktuj się z nami:
tel. +48 22 1 140 140
e-mail: kontakt@questa.pl